با خودشيفته ها چگونه رفتار كنيم؟

افراد خودشیفته معولا افراد بسيار پرتوقع و كنترلگرى مى باشند كه همدلى و همراهى كمى در رابطه با مشكلات شما بروز مى دهند و به این فکر هستند که دیگران چه نفعی برایشان دارند، مثلا زنان خودشيفته توجهی ندارند که وقتی همسرشان از سر کار بر می گردد، نیاز به توجه و استراحت دارد یا مردان خودشیفته انتظار دارند وقتی همسر شاغل شان به خانه آمد، فورا شروع به کار کند و همه چیز برایشان مهیا باشد.

همدلی نکردن، جدی نگرفتن احساسات ديگران و همچنین اهمیت ندادن به آنها از مشخصات بارز آنهاست و در یک جمله، رنج و درد دیگران برایشان اهمیتی ندارد. .
آنها وقتی کاری دارند، بدون توجه به همسرشان فقط به انجام آن کار می پردازند و برایشان اهمیتی ندارد که همسرشان هم نیاز به توجه و مراقبت دارد. این در حالی است که خودشان توقع دارند همسرشان همیشه کاملا به آنها توجه کند و همه امکانات و خدمات مورد نیاز را دراختیارشان بگذارد.
حال در برابر اين افراد اولين كار اين است كه حد و مرزهاى خود را برايشان كاملا روشن سازيد. آنان معمولا براى حد و مرزهاى ديگران احترامى قايل نيستند، پس در صورتيكه بى توجهى كردند وظيفه شماست كه بر روى مرزهاى ارزشى و حرمتى خود بايستيد.
بعضى دگر از افراد خودشيفته، افراد وابسته اى هستند كه براى رفع نيازها و انجام كارهاى خود  بشدت به شما نياز دارند، پس مراقب باشيد در برابر آنان نقش ايثارگرِ بى توقع را بازى نكنيد، زيرا اين رفتار شما آنان را در برابر زياده خواهى و توقعاتشان محكمتر و نقش شما را در حد خدمتگزارى كه وظيفه سريس دهى دارد تنزل مى دهد.
و در صورتيكه شما در طول رابطه و مشكلات ايشانِ همراه او هستيد، در زمان نياز شما و عدم حضور و همراهيش، به او يادآورى كنيد كه شما چگونه در كنار او بوديد و او در زمانِ نياز شما هيچ گونه همدلى و همراهى نداشته است. گاهى لازم است ضعفهاى رفتارى و عدم همراهى او را با لحنى مقتدر اما مناسب يادآورى كنيد.
اما
در كنار اين رفتارها حتما حواستان باشد كه معمولا اكثر خودشيفته ها بر خلاف ظاهر بى تفاوت از درون احساس تنهايى زيادى دارند، پس در كنار رفتارهاى مقتدرانه فوق دست از محبت و همدلى او نشوييد. و رنگِ مهرآميز زندگيتان را بى اثر نكنيد.